Kolory strony
Wersja kontrastowa
Rozmiar tekstu

Jak nawiązywać kontakty z ludźmi?
Każdy z nas spotyka rożnych ludzi — rodzinę, sąsiadów, znajomych, osoby w sklepie, autobusie, na ulicy. Są to osoby nam znajome i obce, czyli takie, które spotykamy pierwszy raz, lub nigdy z nimi nie mieliśmy kontaktu to znaczy nie rozmawialiśmy, choć byliśmy razem w pobliżu albo robiliśmy wspólnie jakąś czynność — np. kupowaliśmy zakupy w sklepie, lub jechali windą. 

Jak nawiązać kontakt z kimś kogo chcemy poznać?
Należy to robić w odpowiedniej sytuacji. To znaczy: osoba którą chcemy poznać powinna być w pobliżu nas (nie należy do niej krzyczeć z oddali), nie może być zajęta jakąś czynnością — bo wtedy będziemy jej przeszkadzać, nie powinniśmy stawać zbyt blisko niej — bo możemy ją przestraszyć, powinniśmy zachować dystans cielesny około jednego metra.
Najlepiej, gdy jakiś wspólny znajomy — którego znamy i który zna osobę, którą chcemy poznać, pomoże nam w kontakcie czyli przedstawi i zapozna nas ze sobą

Osoba którą chcemy poznać musi chcieć poznać nas. Nie zawsze tak jest — dlatego często nie udaje się nawiązać kontaktu — nie należy się tym martwić — to naturalne. Przy kolejnej okazji można spróbować znów nawiązać kontakt — nie należy jednak tego robić więcej niż trzy razy, bo wtedy jest się natrętnym. Jeśli jednak osoba do której się zwracamy stanowczo nie powie nam, że nie chce z nami rozmawiać mówiąc np. ”daj mi spokój”, ”nie chcę rozmawiać”, lub gdy odwróci się i odejdzie, gdy tego nie zrobi tylko toleruje naszą obecność, to można próbować dalej — przy kolejnym spotkaniu więcej niż trzy razy.

Gdy nawiązujesz kontakt to: nawiąż z osobą którą chcesz poznać kontakt wzrokowy; uśmiechnij się lekko, a gdy dana osoba odpowie na twój uśmiech — czyli też się uśmiechnie, będzie to oznaczać że możesz nawiązać rozmowę. Wtedy zapytaj ją o coś co was obydwoje dotyczy, znajdź wspólny temat do rozmowy — np. o godzinę, pogodę, sytuację w której się znajdujecie, wspólne zainteresowania, ty także interesuj się rozmówcą — jeśli odpowie, słuchaj uważnie co mówi, nie przerywaj, nie mów tylko o swoich sprawach, bądź kulturalny, grzeczny, nie pytaj o kwestie osobiste, powiedz jak masz na imię, zapytaj o imię rozmówcy.

Nie mów zbyt głośno lub za szybko. Bądź tolerancyjny dla wypowiedzi innych.