Kolory strony
Wersja kontrastowa
Rozmiar tekstu

Rocznica chrztu Polski.


 
16 kwietnia 2016 roku.

W Wielkopolsce trwają centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Uroczystości rozpoczęły się wczoraj w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Miało też miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.
W ramach uroczystości miało miejsce uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Jutro, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych będzie msza z chrztem dorosłych, celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego. Wydarzenia zakończą się na stadionie pokazem musicalu "Jesus Christ Superstar".
Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne.