Kolory strony
Wersja kontrastowa
Rozmiar tekstu

Co to jest dżihad.


      
10 stycznia 2015 roku.

Dżihad, święta wojna (z arabskiego – wysiłek), jest to obowiązujący w islamie każdego jego wyznawcę nakaz szerzenia wiary muzułmańskiej i jej obrony.
Może być realizowany metodami pokojowymi lub przez udział w tzw. świętej wojnie. Według islamu śmierć w takiej wojnie daje muzułmaninowi natychmiastowe zbawienie.
Dawniej dżihad prowadzono walcząc z niewiernymi ale też przezwyciężając własne słabości. Współcześnie, zwłaszcza w fundamentalizmie jest to wojna z cywilizacją Zachodu.
Ekstremiści muzułmańscy przyciągają młodych ludzi o wyjątkowej wrażliwości, którzy dostrzegają ogrom cierpienia, biedy i niesprawiedliwości wokół siebie.
Islamskie Państwo Iraku i Lewantu natomiast rekrutuje w swoje szeregi przestępców, narkomanów i psychopatów, którzy rozczarowani swoim życiem chcą z chorej nienawiści obalić dotychczasowy porządek.  
Gazeta Wyborcza podaje, że 1089 Francuzów walczy w Syrii po stronie islamskich ekstremistów. Najwięcej jest mężczyzn w wieku 26 lat. W śród trzech tysięcy bojowników z całej Europy jest ponad 80 młodych kobiet.